موقعيت جغرافيايي و اقليمي

شهرستان فراشبند واقع در استان فارس در 172 كيلومتري غرب شيراز قرار دارد مرزهاي جغرافيايي آن به ترتيب از شمال به كوهمره سرخي و بخش جره شهرستان كازرون (به كسر جيم ورا) از مشرق به شهرستان فيروزآباد خنج و استان بوشهر محدود مي‌شود.

شهرستان فراشبند بر روي طول جغرافيايي 52 درجه و 5 دقيقه و عرض جغرافيايي 28 درجه و 52 دقيقه قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دريا 750 متر و مساحت تقربي آن برابر 59455 هكتار است.

آب و هواي شهرستان بياباني و گرم و خشك و با توجه به قرار گرفتن در اقليم گرم و خشك مناطق جنوبي ايران متوسط سالانه دما در آن بيش از 25 درجه سانتي‌گراد، ميزان بارندگي در حدود 250 الي 300 ميلي‌متر در سال و رطوبت نسبي دما به دليل كمي بارندگي و شدت تبخير قابل ملاحظه است.

سفره‌هاي آب زيرزميني بسيار ضعيف و شهرستان با كاهش شديد آبهاي كشاورزي و شرب مواجه است.


پيشينه تاريخي (زبان، فرهنگ و آداب و رسوم، قوميتها،‌ آثار تاريخي):

 فراشبند داراي قدمت 1600 ساله است كه البته آثار تاريخي بجاي مانده در آن گوياي اين واقعيت است كمبود منابع و مدارك تاريخي باعث شده كه از نظر تاريخي عليرغم قدمت فراوان كمتر مورد توجه قرار گيرد مردم فراشبند همواره بر اين عقيده بوده‌اند كه شهر مزبور در زمان حكومت بهرام گور بوجود آمده و مربوط به دوران ساسانيان است و آثار تاريخي گواه اين واقعيت است.

 زبان بومي مردم فراشبند آميخته‌اي از زبانهاي فارسي كهن و لري (بختياري- لكي) ممسني و كهگيلويه‌اي است كه به مرور زمان برخي از اصطلاحات و لغات تركي قشقايي نيز در آن وارد شده است علاوه بر اين زبان تركي نيز در ميان عشاير منطقه وجود دارد كه پس از زبان فارسي در مرتبه دوم قرار دارد.

فرهنگ و آداب و رسوم

از آنجايي كه مردم فراشبند و روستاهاي تابعه همگي مسلمان و داراي مذهب شيعه اثني عشري مي‌باشند نفوذ اسلام در منطقه به صدر اسلام بر مي‌گردد به همين جهت براي اعياد فطر و قربان- غدير- ميلاد ائمه اهميت ويژه‌اي قائل بوده و در مراسم ويژه‌اي كه بر پا مي‌شود شركت مي‌كنند. همچنين به عيد باستاني نوروز نيز توجهي خاصي داشته و مراسم ازدواج نيز طبق رسوم خاص محلي انجام مي‌شود مردم در مراسم سوگواري ائمه بويژه ماه محرم شركت كرده و در ماه مبارك رمضان مراسم ختم قرآن در تكايا و مساجد بر پا مي‌كنند برخي زبانهاي محلي نيز در ميان مردم منطقه رايج و ضرب‌المثلهاي خاص محلي نيز وجود دارد.

قوميتها

جمعيت فراشبند تركيبي از طوايف مختلف لر، ترك و تاجيك است قريب به 25000 نفر از عشاير كوچ‌رو ايل قشقايي هر ساله بمدت 7 الي 8 ماه در مراتع فراشبند سكونت دارند ايل قشقاي شامل طوايفي است كه عبارتند از طايفه عمله طايفه شش بلوكي طايفه فارسي مدان و طايفه آردكپان قتلو

علاوه بر عشاير مذكور طوايف مختلفي از قوم لر نظير نوبنجاني، قلعه سفيدي (نوشادي)، لر بختاري، سادات فهلياني، سارويي، دشتي وجود دارند كه قسمت اعظم مردم منطقه را تشكيل مي‌دهد مابقي جمعيت شهرستان را تاجيك‌ها تشكيل مي‌دهند

آثار تاريخي

آثار باستاني متعددي (با توجه به قدمت تاريخي) در منطقه وجود دارد كه مهمترين آنها عبارتند از 1-چار طاق تل جنگي مربوط به دوره ساساني 2- حمام فراشبند 3-چهار طاق نقاره خانه 4-چهار طاق رهني 5-چهار طاق گنبد 6-آسياب‌بادي 7-قلات زرگران مربوط به دوران افشاريان

                                                                                          منبع : پورتال استان فارس

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-8-27 9:22        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ