آسیفیکسی
asif.jpg  اختلال در اكسيژن رساني بافتي در دوران جنيني و بدو تولد آسيفكسي گفته مي شود، روند آن هيپوكسمي، كربوكسمي و در نهايت اسيكمي و اسيدوز متابوليك مي‌باشد.

 

در هيپوكسي، اگر سيستم تنفسي نوزاد متولد شده سالم باشد. براي مدت ۲ الي ۳ دقيقه تاكي پنه بروز مي‌كند. در اين مدت زمان ضربان قلب تغيير نمي كند اما با تداوم هيپوكسي، ضربان قلب به تدريج كاهش يافته و يك آپنه گذرا به مدت ۵/۱ ۱ دقيقه بروز مي كند ( آپنه اوليه ) كه با سيانور همراه بوده و با پيشرفت هيپوكسي ( ۸ دقيقه ) ضربان قلب به كمتر از b/m ۱۰۰ رسيده ، نوزاد رنگ پريده شده و براي مدت ۲ تا ۳ دقيقه تنفس وي به شكل gasping درمي‌آيد.( تنفس هاي غير طبيعي سطحي و نامنظم با تعداد ۶ تا ۱۰ بار در دقيقه ) ( آپنه ثانويه ) و در اين زمان است كه آسيفكسي بروز مي كند

 علل

۱-   علل مادري :  ديابت، هپرتانسيون، پره اكلامپسي و اكلامپسي، استفاده از الكل و سولفات منيزيم، داروهاي بتا آدرنژيك و ناركوتيك،  عفونت، دكولمان پرويا

۲-  علل جنيني:  نماي غير طبيعي، آسپيراسيون مكونيوم،  سپسيس ، هيپوولمي، پرولاپس بند ناف، نواقص مادرزادي

عوارض آسيفيكسي در ارگان‌هاي مختلف

 مغز: انسفالوپاتي، هيپوكسيك، تشنج، ادم مغز، انفاركتوس،

 قلب: نارسايي قلبي،سكته قلبي ، نارسايي دريچه اي  

 ريه: ديسترس تنفسي، شنت راست به چپ

 كبد: انفاركتوس، نكروز كولستاز

 كليه: نكروز حاد توبولر يا كورتيكال

 روده: گاستروپاتي، زخم و خونريزي گوارشي

 خون: DIC ، گانگرن محيطي

 نكته: برخلاف بالغين، در نوزادان غالباً ايست تنفسي بر ايست قلبي مقدم است. يعني ابتدا نارسايي و ايست تنفسي بروز مي‌كند و سپس براديكاردي و آسيستول رخ مي دهد. شناسايي علائم آسيفكسي كه شامل: خواب‌آلودگي، كاهش و ضعف رفلكس ها، تحريك پذيري، ناله يا صداي خرخر مانند بازدمي ( Grunting ) حركات پره‌هاي بيني، رتراكسيون قفسه سينه، تاكي پنه، آريتمي، تاكي و برادري كاردي، ضعيف شدن نبض ها، هيپوتانسيون ( كبودي نواحي مختلف و نامنظم پوست ) رنگ پريدگي سيانوز، تعريق وخشكي مخاط مهم است.

 

يكي از علائم هيپوكسمي ، كاهش پرفيوژن بافتي نوزاد است اما ممكن است به طور طبيعي يا در صورت هيپوترمي ديده شود. براي تشخيص علائم همراه و برطرف شدن ، گرم شدن كمك كننده است .

 

اقدامات

۱-   نوزاد را به محل گرم و زير راديان وارمر مي بريم و كاملاً خشك مي‌كنيم با دو عدد شان، شان اول بعد از خشك كردن نوزاد، كه اول سرش بايد خشك شود، كنار گذاشته و با شان دوم قرار مي دهيم.

۲-   ساكشن دهان و با در نظر گرفتن تحريك پذيري نوزاد. وقت زيادي صرف تحريك نمي كنيم و اين تحريك با ماساژ پشت نوزاد انجام مي شود.  سپس قلب و تنفس  نوزاد را ارزيابي مي كنيم.

۳-      اكنون ۳۰ ثانيه گذشته، با اطمينان از باز بودن راه هاي هوايي :الف اگر تنفس شروع نشده يا  تعداد ضربانات قلب زير ۱۰۰ باشد تهويه تنفسي با فشار مثبت با اكسيژن ۱۰۰% ، ۲۰ تا ۳۰ ثانيه داده ميشود

 

ب- اگر فعاليت تنفسي و قلب نرمال است، ولي نوزاد  سيانوزه است، به نوزاد اكسيژن ۱۰۰% داده شود.نكته ساكشن ناز و فارنژيال تنها در موارد دفع مكونيوم كاربرد دارد.

ایکتر يا زردي

zardi.jpg

تغییر رنگ زرد پوست و ملتحمه را گویند که از مسائل شایع دوران نوزادی است. ایکتر شایع و در اکثر مواقع خوش خیم است. اگرچه درمان نکردن ایکتر شدید با ضایعات عصبی همراه استاگر چه درمان نکردن ایکتر شدید با ضایعات عصبی همراه است.  

اگر در روزهای دوم تا هفتم تولد باشد ایکتر فیزیولوژیک محسوب می شود که بدلیل افزایش تولید بیلیروبین به علت شکسته شدن گلبولهای قرمز است.

اگر در ۲۴ ساعت اول تولد باشد و یا با بزرگی کبد و طحال و کم خونی همراه باشد یا در نوزاد ترم بیشتر از ۱۴ روز و در نوزاد نارس بیشتر از ۲۱ روز طول بکشد٬ ایکتر پاتولوژیک محسوب می گردد.

از علل مهم ایجاد ایکتر٬ ناسازگاری گروه های خونی است.اگر مادر O و نوزاد گروه خونی Aیا B باشد٬ در ۳۰ درصد موارد ایکتر داریم که خفیف تر از ناسازگاری RH است ولی شایعتر است.در ناسازگاری RH اگر مادر منفی و نوزاد مثبت باشد٬ در حاملگی اول بروز نمی کند.پس از تولد هر نوزاد RH مثبت از مادر RH منفی٬ مادر حتما باید آمپول روگام بگیرد.

در ۳ درصد موارد در نوزادان ترم پس از روز ۷ تولد٬ ممکن است ایکتر به دلیل حساسیت به شیر مادر ایجاد گردد که با قطع شیر مادر برای یک تا دو روز برطرف شده و مجددا و با شروع شیردهی مادر بروز نمیکند.

درمان با استفاده از فتوتراپی است و در موارد بیلیروبین بالاتر از ۳۰ تعویض خون صورت می گیرد .در هنگام فتوتراپی پوشش چشم و دستگاه تناسلی الزامی می باشد . مدفوع شل٬ دهیدراتاسیون و افزایش درجه حرارت نوزاد از عوارض قابل توجه فتوتراپی می باشد.

شیوع:

در ۶۰ درصد نوزادان رسیده یا ترم ودر ۸۰ درصد نوزادان نارس یا پرترم .

علائم بالینی:

ممکن است درموقع تولد ویا درهر زمان از دوران نوزادی وجود داشته با شد. معمولا از صورت شروع میشود وبه شکم و پاها انتشار می یابد.

اما معاینه فیزیکی نمی تواند سطح خونی را مشخص کند .

ایکتر فیزیولوژیک:

بروز ایکتر در روزهای دوم تا سوم تولد که در روزهای سوم تا چهارم به حد نهایی خود یعنی ۵ تا ۶ میلی گرم در دسی لیتر می رسد وبین روزهای پنجم تا هفتم تولد به کمتر از ۲ کاهش می یابد.این ایکتر تحت

عنوان فیزیولوژیک معرفی می شود که علت آن افزایش تولید بیلی روبین به علت شکسته شدن گلبول های قرمز و محدودیت موقتی درآنزیم گلوکرونیل ترانسفراز توسط کبد است.

فاکتورهای خطر ساز در ایکتر:

۱-        دیابت مادر    

۲-        پرماچوریتی یا نارسی      

۳-        جنس مذکر          

۴-        کبودی جلدی           

۵-         ارتفاع       

۶-         تحریک زایمان با اکسی توسین     

۷-        تاخیر دفع مدفوع      

۸-         نژاد     

۹-        پلی سیتمی یا پر خونی   

۱۰-      سندرم داون یا منگولیسم     

۱۱-     سفال هماتوم    

۱۲-     کاهش وزن    

۱۳-      سابقه ایکتر در فرزند دیگر     

۱۴-     داروها مثل  vit k

ایکتر پاتولوژیک:

۱-        ایکتر در ۲۴ ساعت اول تولد      

۲-         بزرگی کبد و طحال و کم خونی     

۳-         زردی در ترم بیشتر از ۱۴ روز در نارس یا پر ترم بیشتر از ۲۱ روز  

۴-        بیلی روبین در نوزاد ترم بیشتر از ۱۲

علل ایکتر  :

الف) در مواردی که تولید بیلی روبین زیاد است شامل:

۱.   ناسازگاری گروههای خونیABO یا RHیا گروههای فرعی     ۲. کمبودهای آنزیمی در گلبول قرمز      ۳. عفونت      ۴. پلی سیتمی یا پر خونی        ۵. خونریزی (کبودی پوست یا سفال هماتوم)      ۶. نقایص دیواره ی گلبول قرمز

ب) برداشت کبد      

ج) به علل ناشناخته مثلا در هیپو تیروئیدی یا کم کاری تیروئید  در تنگی پیلور ( در مواردی که ایکتر طول کشیده حتما به فکر هیپوتیروئیدی باشیم) .

ناسازگاریABO:

مادرOو نوزاد گروه خونیA یا B باشد ودر ۳۰ درصد این موارد ایکتر داریم. خفیف تر از ناسازگاریRH است ولی شایع تر است .

ناسازگاری RH:

مادر RH منفی و نوزاد RH مثبت در حاملگی اول بروز نمی کند .

پس از تولد هر نوزاد RH مثبت از مادر RH  منفی مادر حتما باید روگام دریافت کند .

ایکتر شیر مادر:

شیوع: ۲ درصد در شیرخواران ترم پس از روز ۷ تولد .

ماکزیمم بیلی روبین ۱۰ تا ۳۰ که در طی دومین و سومین هفته میرسد . در شیر مادر ماده ای وجود دارد

که باعث مهار رقابتی آنزیم گلوکرونیل ترانسفراز میشود. نوزاد سالم و طبیعی است وبه جز در موارد نادر که بیلی روبین بیشتر از ۴۰ میباشد کرنیکتروس بروز نمیکند. با قطع شیر مادر به مدت یک تا دو روز سطح بیلی روبین کاهش یافته وبا شروع مجدد شیر دهی افزایش نمی یابد.

درمان: ۱. فتوتراپی (مهتابی)     ۲. تعویض خون ( exchang)

در صورت همولیز بیلی روبین بیشتر از ۲۰ در هر سنی باید تعویض خون انجام شود.

درنوزادان با وزن بسیار کم فتوتراپی به صورت پروفیلاکسی شروع می شود .درهنگام فتوتراپی پوشش چشم ودستگاه تناسلی حتما باید باشد.

عوارض فتوتراپی:

۱.   مدفوع شل     ۲. دهیدراتاسیون یا کم آبی     ۳.over heating

 اسهال حاد

eshal.jpg

ب

ه شل شدن قوام مدفوع با یا بدون افزایش دفعات اجابت مزاج اسهال گفته می شود . اگر کمتر یا بیشتر از یک هفته  طول بكشد به ترتیب اسهال حاد یا اسهال مزمن تقسیم می شود .

 

۵ مکانیسم در ایجاد اسهال دخیل است :

 

۱-      افزایش فشار اسمزی داخل روده ها که در اثر خوردن مواد دیر جذب یا غیر قابل جذب یا اختلال در هضم و جذب پلی ساکاریدها

 

۲-      افزایش ترشح آب و الکترولیتها از دستگاه گوارش

 

۳-      اختلال یا مهار جذب فعال و طبیعی مواد از جدار روده ها

 

۴-      خروج موکوس ، خون و پروتئین از جدار روده ها در اثر واکنش التهابی

 

۵-      کاهش مدت زمان تماس محتویات روده یا مخاط دستگاه گوارش ( اسهال ترشحی می نامند ) .

 

نکته : بسیاری از داروهای مصرفی در کودکان بصورت شربت هستند و دارای مقدار زیادی ساکاروز هستند که می تواند باعث اختلال در تشخیص بیماری می شود . شایعترین علت اسهال گاستروآنتریت های ویروسی هستند و نوع باکتریال در مرتبه بعدی قرار دارد و در راس آنها Ecoli می باشد . ارزیابی اولین اقدام درمان شناسایی در صورت لزوم درمان دهیدراتاسیون و رد علل خطرناک است در صورت نیاز استفاده از اقدامات پاراکیلینیکی مثل آزمایش SE  و رابطه آن با دو مولفه  RBC و WBC کمک کننده می باشد . در موارد شک به کولیت باکتریال ، تب بیش از ۳۹ درجه ، بدحال و توکسیک بودن بیمار ، وجود بیش از ۵ WBC در SE و سن کمتر از ۳ ماه و اسهالی که بیش از ۲ تا ۳ هفته طول بکشد کشت باکتریال انجام می گیرد . یکی از راههای ساده برای افتراق علت های اسهال تقسیم ان به اسهال روده کوچک و بزرگ می باشد . اسهال روده باریک در اثر هجوم میکروبها تولید شده حال آنکه اسهال روده بزرگ ( کولیت ) در اثر تهاجم عوامل باکتریال و گاهی پارازیت ها(انگل ) می باشد . اسهال روده کوچک حجیم و بیش از ۱ لیتر در روز ولی اسهال روده بزرگ کمتر از ۱ لیتر می باشد . اسهالهای بدبو ، چرب با ذرات غذایی هضم نشده مطرح کننده گرفتاری روده باریک است و اسهال های بلغم چرک ، خون ، زورپیچ تا تنس موس ( Tenesmus ) تقریبا فقط در ارتباط با اسهال روده بزرگ است .

 

اسهال ویروسی

 

دوره بیماری کمتر از ۵ تا ۱۰ روز ، تب کمتر از ۳۹ درجه ، اسهال حجیم و آبکی ، استفراغ در اکثر موارد وجود دارد ، اسهال خونی نادر است در یک سوم موارد کمبود لاکتاز گذرا برای چند هفته روتاویروسها شایعترین علت اسهال ویروسی است در اسهالهای ویروسی مایعات از دست رفته معمولا ایزوتونیک است .

 

درمان و مراقبتهای پرستاری : تقریبا فقط محافظتی می باشد رژیم غذایی معمولی با چربی و فیبر پایین ادامه یافته ، استفاده از کته ماست ، آب سیب ، پوره سیب زمینی ، فرنی که چندان شیرین نباشد تاحدود زیادی کمک کننده است در اسهالهای ویروسی کودکان استفاده از داروهای ضد اسهال مانند دیفنوکسیلات توصیه نمی شود . در صورت نیاز به استفاده در شرایط خاص بیسموت مناسب تر است . اگر بیمار دچار ضعف سیستم ایمنی باشد و اسهال طولانی شود استفاده از ایمنوگلوبولین خوراکی تک دوزی تا حدودی کمک کننده خواهد بود . دادن محلولهای خوراکی از راه دهان جهت مایع رسانی متناسب با حجم دفعی موثر می باشد . به والدین توصیه می شود محلول خوراکی را به مقدار کم و مکرر ۱ تا ۴ قاشق چایخوری هر ۵ – ۱۰ دقیقه داده شود . مایعات وریدی برحسب دستور انفوزیون می گردد تحقیقات نشان می دهد فرمولاي ( شیر خشک ) فاقد لاکتوز ، زمانی برای شیر خوار استفاده شود که فرمولاي را تحمل نکند . جهت ارزیابی اثر مداخلات جذب و هضم مایعات را بطور دقیق گزارش نماید ، وزن کردن شیرخوار روزانه کمک می کند . از دادن مایعاتی مانند آب میوه ، نوشابه و ژلاتین جلوگیری شود .

 

گاستروآنتریت باکتریال :

 

در کشورهای در حال توسعه ، Ecolai پاتوژنیک شایع می باشد این فلور طبیعی دستگاه گوارش است و بیماریزایی آن بستگی به وضعیت شخص و گونه باکتری دارد برخی از آنها اسهال ترشحی برخی اسهال مسافرتی و برخی اسهال خونی و تب تولید می کنند . در موارد زیر آنتی بیوتیک مصرف می شود :

 

۱-      بیمار بدحال باشد                                                     ۲- اسهال خونی شدید

 

۳-      کودک کمتر از ۳ ماه                                                ۴- بیماران با ضعف سیستم ایمنی                ۵- موارد مزمن بیماری

 

داروی انتخابی اول با کورتی مازول است و داروی انتخابی بعدی یکی از سفالوسپارین های نسل ۲ یا ۳ .

 

جرم دیگر شایع شیگلا می باشد که بیماری از یک عفونت بدون علامت یا خفیف با دوره کمون یک تا سه روزه ظاهر می گردد و طی ۲۴ ساعت اسهال خونی با خلط و بلغم بروز می کند در این زمان تنسموس (دلپیچه ) ظاهر می شود . ورود ده عدد ميكروب شیگلا قادر به ایجاد بیماری است . شایعترین عارضه شیگلوز تشنج در ۱ تا ۴ درصد موارد می باشد . عوارض غیر شایع سندرم اورتیک همولیتیک ، عفونت ادراری ، آرتریت ، پرفوراسیون کولون طول مدت بیماری بیش از ۵ روز خواهد بود .اگر شیگلوز مزمن شود سبب حساسیت شکم می شود ولی علائم تحریک صفاق جداری وجود ندارد مگر پرفوراسیون شده باشد . موارد خفیف نیاز به درمان ندارد . موارد شدید با کوتریماکسازول یا آمپی سیلین یا یک سفالوسپورین وسیع الطیف استفاده می شود .

 

نکته : استفاده از داروهای کاهنده حرکات روده مثل دیفنوکسیلات و لوپرامید ممنوع می باشد .

 

اسهال کلرایی ( وبا ، ویبريوکلرا ) :

 

راه انتقال آن از طریق غذا ، آب آلوده و غذا های دریایی خام می باشد این باکتری بر روی مخاط روده اثر تخریبی ندارد بلکه سم ان بر روی سلولهای مخاط روده اثر می گذارد و باعث افزایش ترشح کلر و دفع آب و سدیم می شود . در اکثر موارد خفیف خود بخود محدود می شود . در این بیماری تب وجود ندارد و اسهال لعاب برنجی می باشد با مشاهده چنین اسهالی باید به فکر وبا بود تا عکس آن ثابت شود . ممکن است موکوس وجود داشته باشد . تجویز آنتی بیوتیک باعث کاهش طول بیماری می شود در این مورد کوتری موکسازول در کودکان کوچکتر و تتراسیکلین در کودکان بالای ۸ سال می باشد . مایع درمانی از اهمییت ویژه ای برخوردار است .  رعایت بهداشت در این بیماران از اهمیت ویژه ای جهت کاهش خطر انتشار با شستن دقیق دستها ، برخوردار می باشد . دیاپر در ناحیه تناسلی را محکم ببندندجهت کاهش خطر درماتیت همچنین از دیاپرهای یکبار مصرف جاذب استفاده نمایند . از تماس دستهای شیرخوار به نواحی آلوده جلوگیری شود . پرینه از نظر عفونت کاندیدیا تحت نظر بگیرند . باسن کودک را با صابون ملایم و اب شسته ، خشک و با پماد اکسیددوزنگ محافظت شود . به والدین توصیه شود بعد از ترخیص کودک از بیمارستان اسهال شدید تر شد به صورتی که دفع ادرار کم یا قطع شود فورا به بیمارستان مراجعه نمایند . توصیه می شود انتی بیوتیک های داده شده و معیارهای بهداشتی به ترتیب و بمدت ۱ و ۲ هفته رعایت شود . شستن کامل دستها ضد عفونی ملافه های آلوده و استفاده از اسپری های ضد عفونی (الکل ) از معیارهای مهم پیشگیری است .

 

اسهالهای وابسته به آنتی بیوتیک    :

 

این فرم شایعترین تداخل بالینی عفونت همراه با اسهال کرامپ شکمی متوسط که بیشتر در قسمت تحتانی شکم می باشد است . یافته های فیزیکی و غیر طبیعی وجود ندارد ولی ممکن است حساسیت مختصری در قسمتهای تحتانی شکم ایجاد شود در این نوع اسهال وجود خون در مدفوع نادراست .

 

تدابیر درمانی و مراقبتی : قطع آنتی بیوتیک و بهبود بیماری ظرف چند روز بعد ، بنابراین نیاز به درمان خاصی ندارد

 

اسهال های انگلی : که از میان آنها ژیاردیا و امیبیازیس شایعترین و مهمترین هستند . ژیاردیا که یک پروتوئوس فلاژل دار بوده آلودگی را به سه صورت ظاهر می کند :

 

۱-      اسهال حاد

 

۲-      سوء جذب مزمن همراه با دفع استاتوره (چربی ) و اختلال رشد

 

۳-      ناقل بدون علامت   . این نوع اسهال کف آلود  و چرب بوده که همراه با نفخ و اتساع شکم و کرامپ های بدون تب  مشخص می شود . راه تشخیص ان دیدن تروفوزیت در آزمایش مدفوع است که بهتر است در سه نوبت چک شود .

 

۴-      تدابیر مراقبتی مانند اسهالهای قبلی است ولی درمان با فورازولیدین و مترونیدازول می باشد . اسهالهای آمیبیازیس از طریق خوردن غذاهای الوده به کیست می باشد . دیسانتری آمیبی دارد و سیر بالینی آهسته تری نسبت به شیگلا می باشد . اسهال کم حجم ، کرامپ شکمی و تنسموس از علائم ان است تشخیص از طریق SE که معمولا در  SE ، WBC وجود دارد یا گاها وجود ندارد ولی خون همیشه هست .

 

۵-      تدابیر مراقبت پرستاری مانند اسهالهای قبلی است ولی درمان با مترونیدازول و یدوکنیول برای ۳ هفته یا پارامومایسسین برای یک هفته می باشد .

 

v     تشخيص پرستاري : كمبود حجم مايع در ارتباط با دفع زياد از طريق مدفوع يا استفراغ

 

هدف : كودك علائم مايع رساني ناكافي را نشان مي دهد .

 

توصيه پرستاري :

 

-         در صورتي كه كودك تحمل تغذيه دهاني را داشته باشد به ازاء هر بار دفع ۱ نوبت ORS – 1 نوبت دوغ و ۱ نوبت آب جوشيده سرد شده داده مي شود 

 

-         محلول هاي خوراكي براي تحمل را به مقدار كم به دفعات مكرر به كودك بدهيد .

 

-         مايعات وريدي بر حسب دستور انفوزيون شده سبب رفع كم آبي شديد و استفراغ مي گردد .

 

-         در صورت افزايش تحمل كودك شروع به غذاي معمولي در جهت جبران وزن از دست رفته اهميت دارد .

 

-         كنترل وزن روزانه درجهت بررسي وضعيت كودك اهميت دارد .

 

-         جهت بررسي مايع رساني بررسي علائم حياتي – تورگورپوستي – مخاط پوستي  و وضعيت ذهني را هر ۴ ساعت كنترل كنيد .

 

-         از مصرف مايعات صاف شده مثل آب ميوه – نوشابه حاوي كربنات - ژلاتين جلوگيري كنيد زيرا داراي كربوهيدرات است و الكتروليت كمتر دارد و اسمولاليته آن بالا مي باشد .

 

ارزيابي : با انجام كنترل I&O به طور دقيق وضعيت مايع كودك بررسي شده و نتيجه حاصل عدم از دست دادن وزن كودك و جايگزين كردن مناسب مايعات است .

 

v     تشخيص پرستاري : تحت خطر عفونت در رابطه با تحريك و خشكي پوست

 

هدف : كودك فاقد علائم عفونت باكتريال ثانويه بوده كه با حرارت طبيعي             وست و فقدان ترشح چركي مشخص مي شود .

 

توصيه پرستاري : پوشاك زير مي تواند اگزما را شديد نمايد خصوصاً اگر پشمي يا مواد ديگري باشد كه سبب تعريق گردد .

 

-         گرما و عرق مي تواند خارش را بيشتر سازد بنابر اين به والدين آموزش دهيد كه نبايد در پتو يا پوشاك ضخيم قرار گيرد .

 

-         به والدين توصيه كنيد ناخن هاي كودك را تميز و كوتاه نگه دارند .

 

-         پوست كودك بايد تميز نگه داري شود تا عفونت ثانويه به حد اقل برسد .

 

-         از مصرف صابون جهت شستشو پوست بايد خود داري كرد ، از حمام روغني يا پماد به عنوان جايگزين استفاده نمود .

 

-         براي كم كردن خارش پوست را در معرض هوا قرار داده و با پماد اكسيددوزنگ چرب كنيد .

 

ارزيابي : در طي بيماري اسهال كمترين آسيب پوستي و دياپر راش به كودك داده شود .

 

v     تشخيص پرستاري : عدم تعادل تغذيه ، كمتر از نيازهاي بدن مربوط دفع اسهالي و مصرف ناكافي

 

هدف : كودك تغذيه مطلوب را دريافت كرده و اضافه وزن رضايت بخش را نشان دهد .

 

توصيه پرستاري :  پس از مايع رساني مادر مادر را درتغذيه كه حاوي ماست ، كشك پاستوريزه و كمي موز مي باشد . استفاده ود .

 

جهت بررسي تحمل تغذيه پاسخ مربوط به تغذيه را ثبت كنيد

ارزيابي : در طي بيماري كودك كمبود وزن پيدا نكند و بتواند ميزان از دست رفته را با مواد غذايي جبران كند .

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-8-27 9:58        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ