ab.jpg  پارگی زود رس کیسه آب جنین

در پارگی زودرس کیسه آب دو اصطلاح
  وجود دارد که اصطلاح اول به معنی پاره شدن کیسه آب قبل از ۳۸ هفته واصطلاح دوم به پاره شدن کیسه آب در هر زمانی قبل از شروع مراحل زایمانی گفته میشود .منظور از پارگی زودرس کیسه آب اصطلاح اول می باشد که عامل مهمی در مرگ ومیر وایجاد عوارض برای مادر و  نوزاد می باشد.
علت
PROM:
علت اصلی آن ناشناخته است , ولی عوامل زیر در ایجاد آن دخالت دارد :
- عفونت های واژن وسرویکس
- فیزیولوژی غیر طبیعی پرده ها
- مقاربت
- ناهنجاری های جنینی
- پایین بودن موقیعت های اجتماعی – اقتصادی
- تحریک پذیری رحم
- کشیده شدن غشاها
- حالاتی که در ارتباط با حجم افزایش یافته رحم هستند (پلی هیدرآمنیوس وحاملگی های چندقلو )
عـــــــوارض :
- زایمان زودرس
- سپتی سمی بعد از زایمان
- شایعترین عارضه بالینی آشکار در حاملگی های توام با
PROMقبل از هفته ۳۷ , سندرم زجرتنفسی ( RDS) است .
- هیپو پلازی ریوی
- پرولاپس بندناف
- کوریو آمنیونیت
تشخیص :
تشخیص
PROMبر ذکر شرح حال , خارج شدن مایع از واژن واثبات وجود مایع آمنیوتیک در واژن استوار است.
در بیمارانی که وارد مرحله زایمان نشده اند چه قبل از ترم وچه در زایمان ترم دست معاینه کننده به دلیل خطر عفونت ومعمولا فاصله زمان طولانی بین معاینه وتولد نباید وارد واژن شود . معاینه با یک اسپکولوم استریل ممکن است تجمع مایع در طاق خلفی مهبل رانشان دهد .مشاهده مستقیم نشت مایع از دهانه گردنه رحم تشخیص پارگی غشارا تایید می کند.
درمان بر اساس سن
بارداری:
۱- اگر سن
بارداریبیشتر از ۳۶ هفته باشد تا ۱۲ ساعت به مادر فرصت داده واگر علائم شروع زایمان وجود نداشت ,در صورت عدم وجود کنترااندیکاسیون مامایی برای تجویز اکسی توسین , القای زایمان را به وسیله اکسی توسین آغاز کنید .
۲- اگر سن
بارداری۳۴تا۳۶ هفته باشد و وزن جنین ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ گرم باشد مانند سن حاملگی بالای ۳۶ هفته اقدام کنید .
۳- اگر سن
بارداری۲۶ الی ۳۴ هفته باشد ودیسترس جنینی وکوریوآمنیوتیت وجود نداشته باشد , بیمار را تحت نظر بگیرید و به بیمار استراحت مطلق بدهید وعلائم حیاتی را هر ۴ساعت چک کنید .WBCبیمار را هر روز چک کنید .تجویز آدرنوکورتیکواستروئید جهت تکامل ریه
لازم است.
اقدامات پرســـــتاری :
- بستری و استراحت در تخت
- NPO
- کنترل علائم حیاتی به خصوص درجه حرارت
- سونوگرافی سلامت جنين
- کشت ترشحات سرویکس
- آنتی بیوتیک تراپی
- تعیین میزان دیلاتسیون وافاسمان سرویکس
- مشاهده ریزش مایع از سوراخ سرویکس به وسیله مانورهای والسالوا وسرفه

      diyabet.jpg    دیابت بارداری

جهت کنترل دیابت بارداری خود طی دوران بارداری  موارد زیر را رعایت نمایید :

ü        حتما غذا را در حجم کم و به دفعات بیشتر ( ۵ وعده در روز ) میل نمایید .

ü        در هیچ وعده ای بیش از حد غذا نخورید .

ü        در برنامه غذایی خود از همه گروههای غذایی ( نان و غلات – میوه و سبزیجات – لبنیات – گوشت ) استفاده نمایید .

ü        از مصرف غذا های چرب و سرخ کرده و پر نمک خود داری نمایید .

ü        روزانه از مواد غذایی فیبر دار مانند حبوبات – سبزی – میوه – نان های سبوس دار مانند سنگک که در کاهش قند خون موثر هستند استفاده نمایید .

ü        از افزایش وزن جلوگیری نمایید .

مواد غذایی زیر را افزایش دهید :

ü        مصرف نانهای سبوس دار مانند سنگک و بربری ، حبوبات ، - عدس ، لوبیا ، ماش ، نخود ، لپه ، و میوه هایی مانند : سیب ، گیلاس ، و انواع توتها و سبزیجات فیبر دار مانند : خیار ، کاهو گوجه ، هویج خام ، کدو ، کاهو و کلمها را افزایش دهید .

مواد غذایی زیر را کاهش دهید :

ü        نان بدون سبوس ، قند و شکر ، کیک ، شیرینی ، شکلاتها ، مربا، بستنی ، انواع بیسکویتهای بدون سبوس ، گز ، سوهان ، آب میوه های صنعتی مانند ساندیس ، نوشابه – خربزه ، هندوانه ، گرمک ، سیب زمینی ، باقلا ، و هویج پخته

ü        بعد از هر وعده غذایی کمی پیاده روی داشته باشید .

قند خون را مرتب کنترل نمایید و با پزشک متخصص داخلی مشاوره داشته باشید

  rahem.jpg  فيبروئيد يا فيبروم رحمي، رشد توده هاي خوش خيم در ديواره رحم


فيبروئيد يا فيبروم رحمي، رشد توده هاي خوش خيم در ديواره رحم، يكي از بيماري هاي رايج در زنان است
فيبروئيد مي تواند كيفيت زندگي يك زن را به شكل وسيعي تحت تاثير قرار دهد. براي مثال فيبروييد هاي بسيار بزرگ مي توانند اندازه رحم را تا حد رحمي كه سه ماهه باردار است افزايش دهند و يبوست يا تكرر ادرار را سبب شوند.
فيبروييدها همچنين احتمال ناباروري و زايمان زودرس را زياد مي كنند. شايع ترين شكايت در فيبروئيدخونريزي غيرمعمول قاعدگي همراه با دفع لخته است كه به آن "منوراژي" مي گويند. اين خونريزي شديد معمولا كم خوني فقر آهن را به دنبال دارد. هيچكس به درستي علت ايجاد فيبروئيد را نمي داند. ژن هايي كه رشد سلول هاي عضلاني ديواره رحم را تسريع مي كنند، مي توانند در اين امر دخيل باشند. ناهنجاري هاي عروق خوني رحم هم مي تواند عامل موثري به حساب آيد. وجود استروژن و پروژسترون مي تواند به نوعي در اين امر دخيل باشد. فيبروئيد به ندرت قبل از اولين قاعدگي بروز مي كند. حاملگي رشد آن را افزايش مي دهد و با يائسگي شروع به پسرفت مي كند. فيبروئيدها با توجه به محل بروز آنها تقسيم بندي مي شوند. عموما در يك فرد بيش از يكي از آنها پيدا مي شود. شايع ترين شكل فييروئيد، فيبروئيد داخل جداري است كه در ديواره رحم رشد نموده و گاه خونريزي شديد قاعدگي، تكرر ادرار و در برخي موارد دردهاي ناحيه پشت و لگن را سبب مي گردد. فيبروئيد تحت مخاطي نادرترين شكل اين عارضه است. اين نوع فيبروئيد در زير آندومتر رحم (پوشش داخلي رحم) رشد كرده و مي تواند به درون حفره رحمي گسترش يابد. اين نوع خونريزي شديد قاعدگي را سبب مي شود و ارتباط تنگاتنگي با نازايي دارد. برخي از فيبروييدها پايه دار بوده و بر روي ساقه اي سوار هستند. فيبروييدهاي تحت صفاقي در جهت خارج از رحم رشد نموده و گاه بر روي يك پايه قرار دارند. اين نوع فيبروئيد معمولا خونريزي نمي دهد، اما مي توانند توليد فشار نمايند. همچنين به ندرت پيچ خورده و تحليل رفته يا دردناك مي شوند.

رويكردهاي درماني :

اولين مرحله در تعيين شيوه درمان، يك ارزيابي كامل است كه به وسيله پزشك متخصص زنان آغاز مي شود . سونوگرافي ترانس واژينال (از راه واژن) مي تواند در اندازه گيري فيبروييدهايي كه به درون حفره رحم گسترش مي يابند؛ به كار برود. ساير روش هاي بالقوه سودمند تصويربرداري شامل ام. آر. آي و سونوهيستروگرام هستند.

اگر شما نسبتا جوان هستيد و علائم هم شديد نيستند، مي توانيد تا دوران يائسگي كه فيبروئيدتان چروكيده مي شود، صبر كنيد. اگر بروز علائم مانع از آن است كه تا زمان يائسگي صبر كنيد، مي توانيد از روش هاي جراحي يا دارويي كمك بگيريد. در صورت كم خوني به دليل خونريزي ممكن است افزايش آهن غذا، مصرف مكمل ها يا هر دوي آنها به شما توصيه گردد. دارويي وجود ندارد كه از ايجاد فيبروئيد جلوگيري كند و يا عدم بازگشت آن را تضمين كند. اما داروهايي وجود دارند كه مي توانند در كاهش اندازه فيبروئيد يا كاهش خونريزي كمك كننده باشند.

ميومكتومي

در اين روش تنها فيبروئيد خارج مي شود و رحم حفظ مي شود. اين بهترين انتخاب براي زناني است كه تصميم به بچه دار شدن دارند، اگر چه ممكن است نياز به عمل سزارين پيدا كنند. بسته به اندازه و نوع فيبروئيد و محل آن ميومكتومي مي تواند از طريق برش استاندارد شكم انجام شود

يكي از مضرات ميومكتومي احتمال بروز چسبندگي است. در اين حالت نوعي بافت ترميمي در ساختمان هاي لگني ايجاد شده و آنها را به هم مي چسباند. مشكل ديگر اين است كه ممكن است فيبروئيدعود كند، چراكه رحم به طور كامل برداشته نشده است. در ۱۰ تا ۳۳ درصد زناني كه ميومكتومي مي شوند، در طي پنج سال آينده نياز به جراحي مجدد پيش مي آيد.

هيستركتومي

در اين روش رحم از طريق برشي بر روي بخش پاييني شكم یا از راه واژن خارج مي شود. در اين شيوه فيبروئيد و علائم همراه آن به طور كامل حذف مي گردند. هيستركتومي روشي بي خطر و موثر بوده و عوارض جانبي كمي به همراه دارد. با اين وجود در اين روش نياز به بيهوشي عمومي است و دوران نقاهت آن دو تا شش هفته است. زناني كه هيستركتومي شده اند، بيشتر از بقيه به بي اختياري ادراري دچار شده و به طور متوسط دو سال زودتر از ديگران به مرحله يائسگي مي رسند . مطالعات نشان مي دهد كه بيشتر زنان از اتخاذ چنين تصميمي راضي هستند. اما هيستركتومي پايان قاعدگي و دوران باروري را به همراه دارد. بنابراين نياز خواهيد داشت كه از حمايت هاي روانشناختي و دارويي بهره مند شويد.

  able.jpg        آبله‌مرغان در حاملگی

در موارد نادر ، آبله‌مرغان مادر منجر به سندرم مادرزادی آبله‌مرغان می‌گردد که با علایم ، کوچکی سر (میکروسفالی) ، ناهنجاری در یک اندام ، نقایص چشمی و ضایعات پوستی موقع تولد مشخص می‌شود. زمانی که مادر در فاصله زمانی ۵ روز قبل از زایمان تا ۲روز بعد از زایمان مبتلا به آبله‌مرغان شود، نوزاد مبتلا به آبله‌مرغان پیشرونده می‌‌شود و میزان مرگ و میر بالاست

درمان
هدف درمان آبله‌مرغان جلوگیری از بروز عوارض آن است. برای این منظور گرفتن ناخنها ، حمام روزانه با آب ولرم و داروهای ضد خارش توصیه می‌شود. درمان با آسیکلوویر نیز در بیمارانی که کمتر از ۲۴ ساعت از بیماری آنها گذشته، توصیه می‌شود، بخصوص در بیماران بالای ۱۵ سال. اگر تب‌ وجود دارد.

 از استامینوفن‌ استفاه‌ کنید. به‌ هیچ‌ عنوان‌ از آسپیرین‌ استفاده‌ نکنید، زیرا این‌ دارو ممکن‌ است‌ در بروز سندرم‌ ری‌ (یک‌ نوع‌ آنسفالیت‌) در کودکانی‌ که‌ دچار عفونت‌ ویروسی‌ هستند، نقش‌ داشته‌ باشد.

 

واکسن:
اخیرا نوعی واکسن زنده ضعیف شده واریسلا مورد تایید قرار گرفته است. این واکسن در کودکانی که از نظر ایمنی سالم هستند، استفاده می‌شود.
ایمنوگلوبولین واریسلا زوستر (
VZIG)

 VZIG حاوی آنتی‌بادی ضد ویروس واریسلا است که در موارد زیر استفاده می‌شود (در صورتی که این افراد تماس با بیمار داشته باشند.):
- بچه‌های با ضعف سیستم ایمنی
- افراد طبیعی در سن بلوغ که حساس هستند (از نظر ایمنی)
- خانمهای حامله
- نوزادانی که در معرض آبله‌مرغان مادر قرار گرفتند.
- نوزادان با سن کمتر از
۲۸ هفتگی که در بیمارستان بستری شده‌اند.
در موارد بالا
VZIG باید در عرض ۹۶ ساعت بعد از تماس تزریق شود. در صورت ابتلا به آبله‌مرغان معمولا

 

 ایمنی برای تمام عمر باقی می‌ماند و دو بار ابتلا به آبله‌مرغان نادر است، ولی احتمال ابتلا به زونا در این فرد وجود دارد.

 

تاثیر آبله مرغان مادر بر جنین

 

آبله مرغان مادردر هفته های اول بارداری( یا تماس با فرد بیمار یا ناقل بیماری)
آبله مرغان مادرزادی می تواند از زن باردار به جنین وی سرایت کند. مشخصه این عفونت وزن کم هنگام تولد, آتروفی کورتکس مغز, حملات تشنج عقب افتادگی ذهنی, آب مروارید , کوریورتینیت , میکروسفالی, کلسیفیکاسیون های داخل مغزی و جوشگاه های سیکارتریس بدن و اندام ها می باشد.بطور کلی احتمال اینکه آبله مرغان مادر باعث ناهنجاری زنتیکی بچه بشه.. بین دو دهم درصد تا
۲.۵ درصد هست… یعنی از بین ۱۰۰۰ زن حامله ای که ابله مرغان گرفتن.. بین ۲-۲۵ نفرشون ..

بچه هاشون دچارمشکل آبله مرغات مادرزادی میشوند….درسته که زیاد نیست و لی به هرحال باید جانب احتیاط را رعایت کرد.شما اگر در دوران ۰-۲۰ سالگی واکسن آبله مرغان را تزریق کرده اید

یا اینکه بهر حال حد اقل یکبار مبتلا به بیماری شده اید… اصلا جای نگرانی ندارد... برای اینکه بدن شما به اندازه کافی سلول دفاعی داريد تا اگر مجددا ویروس وارد شد دفاع کند… امااگر دوحالت اول را ندارید.. و در معرض بیمار ان آبله مرغان هستید… بهتر هرچه زودترواکسن آنرا  تزریق کنید.. درسته که احتمالش خیلی کم است اما ممکنه از بدشانسی , کودک شما جزء اون ۲.۵ درصد باشد…آبله مرغان مادردر هفته های آخر بارداری در نوزادان مادرانی که عفونت با این ویروس را دارند( به غیر از زونا) و بین ۵ روز قبل از زایمان و ۲ روز بعد از زایمان علایم بیماری را نشان داده اند سندرم واریسلای شدید نوزادی اتفاق

می افتد که به نظر می رسد به علت فقدان انتقال آنتی بادی ها از طریق جفت باشد. این نوزادان سریعا باید یا یک ایمنو گلوبین بنام ZIG درمان شوند.خلاصه : اگر قبلا خودتان یک بار به بیماری مبتلا شده اید... یا اینکه واکسن زده ايد... هیچ گونه نگرانی نیست.. و هیچ اقدام دیگری هم لازم نیست… اما اگرآن اتفاق ها نیفتاده.. بهتراست از بیماران آبله مرغانی دوري کنید .


 

 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-8-27 9:56        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ